Crvena boja broj 3 daje šarenolik izgled brojnim proizvodima, od kojih su mnogi namijenjeni djeci, kao na primjer bombone, čokoladne mrvice, kolači sa veselim bojama i slatkiši inspirisani voćem. Takođe, stavljaju je i u lijekove. Boja 3 se pravi od petroleja. Američka administracija za hranu i lijekove ju je odobrila 1969. godine.
„Sedamdeset posto naših prodavnica sadržavaju ultra procesuiranu hranu. Većina njih, ako ne i sve, sadrže barem jednu od devet sintetičkih prehrambenih boja“, kaže Lorn Hofset, sa Univerziteta Južna Karolina.
Prošlog mjeseca, Američka administracija za hranu i lijekove je zabranila korištenje boja u svoj hrani i lijekovima. Studije su pokazale da te supstance uzrokuju rak u muškim laboratorijskim štakorima.
Your browser doesn’t support HTML5
Zašto je Crvena boja 3 zabranjena u SAD?
“Ove stvari zapravo mogu da prouzrokuju štetu. Ove svari su sintetičke, što znači da su ksenobiotici, što znači da su strane za organizam, što znači da stimulišu inflamaciju, a inflamacija je blisko povezana sa karcinogenezom“, objašnjava Hofset.
A to je početak nastajanja raka. Evropa je Crvenu boju 3 zabranila u hrani 1994. godine. Taj aditiv je zabranjen u američkoj kozmetici 1990. godine, a zabrana za hranu je odložena, djelimično i zbog pritisaka prehrambene industrije, kaže Hofset.
“Mnogi lobisti se bore protiv regulative o sintetičkim prehrambenim bojama, što je velika industrija“, dodaje on.
Agencija za hranu i lijekove nalaže proizvođačima da počevši sa januarom 2027. godine preformulišu hranu bez Crvene boje 3, a godinu dana kasnije i lijekove.
„Imamo priliku da to zamijenimo sa stvarima koje vjerovatno nemaju štetne posljedice. I to je nada, veliko preformulisanje, nadam se, jer to mijenja samu osnovu proizvoda“, kaže Džošua Lahter, ekspert za bioproizvodnju.
To bi značilo i pronalazak novih načina da se boja ubrizga u hranu, kao što je korištenje prirodnih boja. Opcija je i da se navikne na manje šarenolike police u prodavnicama.
„Neke stvari bi mogle izgledati pomalo drugačije i mogle bi zapravo izgledati kako bi trebale da izgledaju. U nekim slučajevima će imati i malo drugačiji ukus“, dodaje Lahter.
U nekim slučajevima Boja 3 bi mogla biti zamijenjena Bojom 40, još jednom sintetičkom prehrambenom bojom. U Evropi, hrana koja sadržava Boju 40, mora da ima naljepnicu sa upozorenjem da bi proizvod mogao uzrokovati hiperaktivnost kod djece.